Saturday, November 10, 2012

William and Lucy Calder nee Shipton

William Calder was Alister's Great Great Grandfather.  

In 1876, he married Lucy Shipton

They had three children:

1. Dora Winifred Marion Calder was born on 19 July 1877 at St Peter's Parsonage, Hamilton.  Dora died in 1878 at the age of just five months.  

2. Basil Ambrose Gillies Calder (1881 - 1964).  Basil married Frances Corbett (daughter of Alfred and Louanna "Loucy" Corbett nee Gibbons who had married in 1884) (1885 - 1948) in 1907.  Basil and Frances had several children, including:
   2.1 Nancy Gillies Calder (4 June 1908 - 1990) married William Walter Carey (25 August 1899 - 1976) in 1929
   2.2 Betty Frances Calder (1910 - 1971) married Ian Douglas Syminton (son of James Wilson and Katherine Syminton nee MacKay, who had married in 1904) (20 April 1905 - 1975) in 1930.

3. Jasper Cyril Austen Calder (1885 - 1956) married Agnes Baxter Keane Clarke (1882 - 1853) on 17 April 1912 at Christ Church in Whangarei.  Together, they had two sons:
   3.1 Denver Harold Calder (4 October 1914, Auckland - 16 February 1984) 
   3.2 Matthew Lewis Calder (11 February 1918 - 1989) married Joan Katherine Calder in 1943.

Contemporaneously, the following appeared in the New Zealand Cyclopedia:

THE REV. CANON WILLIAM CALDER. Vicar of All Saints', Ponsonby, Auckland, and Bishop's Chaplain, was born at Chesterfield. England, and educated at the grammar school of that town. In 1873, he was appointed warden of the Iolani College, Honolulu, and remained there two years, when he came to Auckland, and was appointed incumbent of St. Peter's, Hamilton, Waikato, where he remained until 1881, when he was elected incumbent of St. George's, Thames. In 1883, he was appointed to All Saint's, Ponsonby, of which he is still vicar. Whilst residing at Hamilton, he was made a Mason in Lodge Beta, I.C., in 1876, and has held the rank of Grand Chaplain to the Provincial Grand Lodge of Scotland. He was a member of the Thames Licensing Committee for two years. Canon Calder has been chairman of the Diocesan Board of Education, and of the Diocesan Choral Association. He is very musical, and his is the only Anglican parish in Auckland that has two choirs. During 1896 Canon Calder visited the Motherland, in consequence of ill-health, and returned the same year, not much benefited by his trip. Since he took charge of All Saints' parish, Canon Calder has been instrumental in establishing athletic and cricketing clubs, and a literary society. He also gives great attention to the Sunday school and general ministerial work, and is affectionately known by his congregation and the general public as “Parson Calder.”

The following entry appeared in an Anglican Dictionary of Clergy:

born 17 Nov 1848 Chesterfield co Derby England 
died 10 Aug 1923 aged 74 residence Wairere Rd Remuera Auckland 
buried Sunday 12 Aug 1923 Purewa cemetery
son among at least seven children of the Revd Frederick CALDER 
(1851) clergyman headmaster of grammar school Chesterfield 
(1861) widowed headmaster Chesterfield grammar school
born c1818 Nottingham Nottinghamshire
married (1) Sep 1/4 1841 Leeds  
and Jane APPLEYARD born c1819 Leeds 
died 21 Apr 1860 at school Chesterfield
[FREDERICK CALDER married (2) Jun 1/4 1861 King's Norton Selina ENGLAND]; 
married 14 Sep 1876 S Matthew Auckland by bishop of Auckland, 
Lucy SHIPTON from Chesterfield 
born c1848 died 02 Feb 1927 aged 78 Auckland buried 03 Feb Purewa 
daughter of Thomas SHIPTON of Derbyshire (300;381;ADA)
Chesterfield grammar school 
02 Nov 1873 deacon (in cathedral S Andrew) Honolulu
21 Sep 1875 priest Auckland (S Matthew) (317

1851 with parents, siblings, aunt Betsey CALDER, teachers and pupils Chesterfield (300)
shipped before the mast on THEODORE in the East African trade (WNL)
Apr 1871 aged 22 unmarried printers clerk lodging together with the curate (Douglas L SCOTT) S Clement 
Cambridge (382)
1871 aged 23 layreader in a church near Chesterfield (WNL)
layreader diocese London, and in diocese Lichfield ('i/bridger1874.html) 
1873-1875 warden Iolani college Honolulu diocese Honolulu 
22 Sep 1875-1881 incumbent Waikato East diocese Auckland New Zealand 
1875 appointed bishop’s chaplain diocese Auckland 
1881 registered clergyman residing Hamilton electorate Waipa (266)
22 Nov 1881-1883 licensed to cure of souls (vice LUSH V) parochial district S George Shortland [Thames] 
known then as ‘the little nugget’ 
31 Aug 1883 incumbent All Saints Ponsonby Auckland 
1893-1919 vicar All Saints Ponsonby Auckland 
‘Parson Calder’, with wife residing Ponsonby Rd 
1893-1918 canon of Auckland 
1896 leave of absence in ill health visited Britain
29 Apr 1901-Mar 1915 archdeacon of Auckland (ADA;6;317)
25 Jul 1901 commissary for the bishop of Auckland 
n d chair diocesan board of education 
n d chair diocesan choral association (ADA)
n d 1
editor Southern Cross Log (diocese Melanesia)
1906 VD decoration in colonial auxiliary forces (141)
1918 retired residing 17 Wairere Rd Remuera Auckland a home provided for him by his late parish (ADA;8) 
1876 Freemason in Lodge Beta, Hamilton Waikato New Zealand (6) 
Sep 1923 p143 Church Gazette 
11 Aug 1923 Auckland Star
Dec 1924 tribute Church Gazette

No comments:

Post a Comment